OHAL Komisyonu Ne Kadar Yasal?

yorumsuz
3.449
OHAL Komisyonu Ne Kadar Yasal?
Avukat Fikret İlkiz, OHAL Komisyonu ile ilgili bianet’e yaptığı değerlendirmede, komisyonun hukuken işlevini son gelişmeler ve rakamlar ışığında yeniden ortaya koydu. Yazının çarpıcı bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

 

Zaman çabuk geçiyor. Olağanüstü hâl artık olağan haldir. Önce “olağanüstü hâl” hukuku gereğiydi, olağan hale dönüştürüldü ve alışılmış olup, şimdi hukuk; OHAL gibidir.

23 Ocak 2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince KHK işlemlerine karşı kapalı olan “itiraz” yolu (!) açılmış ve Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kurulmuştu. Demek ki; Komisyon’un bir yıllık geçmişi vardır.

Sonra bu Komisyon ne yapar ne eder unutuldu ve yaşamın olağan haline karıştı gitti. Sadece itiraz edenleri ilgilendiren bir başvuru “yolu” haline dönüştü.

Yazmıştık… OHAL işlemlerine karşı itirazları “İnceleme Komisyonu” etkin ve etkili bir hak arama yolu değildir. Tekrarlıyoruz, çünkü böyle olduğu anlaşıldı.

 

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na nasıl başvuru yapılacağı 12 Temmuz 2107 tarihli ve 30122 mükerrer sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun Çalışmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğinde belirlenmişti…

Komisyon kararları, kişilerin en son görev yaptıkları kurumlara gönderilecek ve bu kurumlar tarafından başvurucuya tebliğ edilecektir.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenmiş olan Ankara 19 ve 20. İdare Mahkemelerinde iptal davası açılabilecektir.

Kısaca; icra kabiliyeti olan bir hüküm kuramaz.

Komisyon tarafından yapılan ve basına yansıyan açıklamalara bakalım…

OHAL kapsamında yayımlanan KHK’lar ile kişiler hakkında 107.175’i kamu görevinden çıkarılma olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirilmiş…

Bu açıklamaya göre OHAL İnceleme Komisyonunun son durumu:

“28 Şubat 2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 107.076’dır. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (6.400) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 100.676’dır.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından 28 Şubat 2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) Başvurusu bulunan kişilerden KHK ile iade olanlara ilişkin verilen 1.984 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyası üzerinden verilen (100’ü kabul, 4.316’sı ret) 4.416 inceleme kararı,

olmak üzere toplam 6.400’dır.”

Komisyon açıkça hukukun ve adaletin zaman kaybıdır. Öte yandan ön koşul olarak Komisyona başvurulmadan mahkemelerde dava açılamayacağına göre; yargıya etkili erişim hakkını ihlal eden bizatihi bu başvuru yolunun kendisidir.

Bu sonucu doğuran ve böyle bir “komisyon” oluşturma konusunda bir anlamda verdiği “ret” kararlarıyla yol gösteren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ta kendisidir…

Mahkemeye etkili erişim hakkı hukuki ve fiili erişim demektir.

Komisyon bir mahkeme değildir, sadece KHK işlemlerine karşı itiraz incelemesi yapar.

Mahkemeye etkili erişim hakkı; davanın devlet tarafından makul olmayan süre boyunca duraklatıldığı zaman da ihlal edilmiş demektir.

 

İnceleme Komisyonu kararı itirazın “kabulü” bile olsa icra edilebilir bir karar değildir.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu; “icrai” bir etkisi olmayan karar verme yetkisiyle kurulmuş bir yol olarak hukuk ve adalete erişim önünde engeldir.

Sayısal verilerden çıkan sonuca bakılırsa; OHAL İnceleme Komisyonunun yargıya etkili erişim hakkının ihlal edildiği anlaşılmıştır. (Fİ/EKN)

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Bianet.org

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın