OHAL Komisyonu Şimdi De Sessizliğe Büründü

yorumsuz
9.937
OHAL Komisyonu Şimdi De Sessizliğe Büründü

23 Ocak 2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren, 685 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince KHK işlemlerine ilişkin itirazları değerlendirecek merci olarak kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İncele Komisyonu, kurulduğu günden bugüne kadar geçen 16 ay boyunca kendisine yapılan yüzbinlerce başvurunun henüz tam anlamıyla inceleyip, bir karara bağlamamış olmasıyla adeta, hukukun ve adaletin bir zaman kaybı olarak görünüyor.. Milliyet Gazetesi’nin OHAL Komisyonu ile ilgili haberinin çarpıcı kısımlarını sizlerle paylaşıyoruz..

Anayasa Mahkemesi, AİHM gibi mahkemeler, başvurular yoğunlaştığında, iş yoğunluğunu çözecek bir formül oluşturmak yerine topu başka bir yere atmayı tercih eder. OHAL Komisyonu, işte bu tercihin sonucunda kurulmuş, bir sonuç üretmeyeceği de bilinmesine rağmen tavsiye ve teşvik edilen, görevlerini yapmayan mahkemelerin işi uzatmak için buldukları bir formül.

O formülün sağlıklı işlemeyeceği zaten ortadaydı da en azından darbe girişiminin 2. yılına gelinirken, haksızlığa uğrayanı biraz olsun tespit edebileceği umut ediliyordu.

Kurulmasına ilişkin karar alınmasından bu yana geçen 1 yıl 4 aylık süre sonunda komisyon, KHK’larda ismi geçenlerin başvurularından sadece yüzde 5’ini karara bağladı. Tek bir KHK’da işine son verilen insan sayısı kadar insanın başvurusu karara bağlanamadı.

Bir de kriterler sorunu var.

Kararlar açık değil.

Bildiriye imza atan akademisyen, sendikanın eylemine katılan memur, basın açıklamasına katılmış öğretmen, ihracının nedenini de komisyonun yorumunu da öğrenemiyor.

Komisyon, iadesine gerekçe olarak, hakkındaki soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasını, ilgili kamu kurumlarında milli güvenliğe karşı faaliyet gösteren yapılarla ilişkisine yönelik belge ve bilgi bulunmamasını gösteriyor.

Hakkında devletin elinde bilgi-belge bulunmayan birinin sadece soruşturma nedeniyle, soruşturmanın sonucu bile beklenmeden neden ihraç edildiği meçhul.

Meçhul, zira “hakkındaki bilgi-belge” denilen evrakların içeriğini de bilen yok.

OHAL Komisyonu’nun listesinde, ilgili kurumlara farklı ifadelerle sorulan şu 12 başlık var:

*ByLock kullanıyor mu?

*Bank Asya hesabı var mı?

*(Bu soruların yanıtı evetse) Bağlantılarının seviyesi hangi düzeyde?

*Hangi dershane ve okula gitti?

*Kayyum atanan şirketlerde çalıştı mı?

*Hangi sendikaya üye?

*İsmi medyada geçti mi, sosyal medyada nasıl yer alıyor?

*Hakkında idari soruşturma var mı?

*Adli soruşturması ve davası var mı?

*Hakkındaki kanaat bilgileri neler? (İhraç eden kuruma soruluyor)

*Hakkındaki istihbari bilgiler neler?

*Hakkında bunlar dışında bilgi ve belge var mı?

Kanaat, iltisak, irtibat gibi soyutluklar insanların hayatına mal oluyor.Normalde suç sayılmayacak eylemler, “Ben suçlanırım” kaygısındaki yargıçların elinde.

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Milliyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın