OHAL’de Hak ve Adalete Geç Kalıyoruz

yorumsuz
2.072
OHAL’de Hak ve Adalete Geç Kalıyoruz
Tutuklu Avukatlar İnsiyatifi (The Arrested Lawyers Initiative), ülkemizde 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle başlatılan ve ikinci yılına girmek üzere olan Olağanüstü Hal (OHAL) ile ilgili raporunu raporunu paylaştı. Yeni Asya gazetesinde yer verilen raporun dikkat çekici bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz..
Tutuklu Avukatlar İnsiyatifi (The Arrested Lawyers Initiative) raporuna göre, başlangıcında, 23 Temmuz 2016 tarihinde, 934 özel okul, 109 yurt, 35 hastane, 15 özel üniversite, 16 sendika, 104 vakıf, 1125 dernek feshedilmiş ve gayrimenkul, gayri menkul mallar dahil bütün mal varlıkları Banka hesapları, fikrî mülkiyet ve diğer finansal varlıklar kamu hazinesine aktarıldı.  Bugün itibariyle, 3000 kâr amacı güden veya kâr amacı gütmeyen tüzel kişilik hiçbir yargı kararı olmaksızın ortadan kaldırıldı ve mal varlıklarına KHK ile el konuldu.

Muhalifler susturuldu

Raporda ,

21 Temmuz 2016’dan beri Türk hükümeti, tüm temel insan haklarına müdahale etmek ve bunları sınırlamak için OHAL rejimini kullanmaktadır. Erdoğan rejimi, muhaliflerini OHAL rejimini kötüye kullanarak sistematik olarak yoksullaştırmaktadır. denildi.

Güvensizlik hâkim

Ekonomik krizin sebebinin hak ihlâlleri olduğunu belirten İnsiyatif şu değerlendirmede bulundu: “Mülkiyet haklarının keyfi ihlalleri, bir ülkenin ekonomik kalkınma umutları üzerinde yıkıcı etkilere sahiptir. Yatırımcılar arasında, yatırımcılar açısından güvensizlik, Türkiye gibi, yabancı yatırımlara büyük ölçüde bağımlı olan ve sadece muhalifleri değil, kendi rejimlerinin destekleyicilerini de yoksullaştıran ekonomik krizlere neden olmaktadır.”

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Yeni Asya

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın