OHAL’den Etkilenen “terörist” Bebekler

OHAL’den Etkilenen “terörist” Bebekler

Yeniasya Gazetesi bugünkü manşetine OHAL bebeklerini taşıdı.

“Teröristler hariç OHAL’den zarar gören yok”deniyor ama gerçekler çok farklı.

Gözaltı ve Tutuklamalar
Devam eden OHAL sürecindeki operasyonlarda birçok kişi dayanaksız suçlamalarla gözaltına alınıyor. Hasta, yaşlı, engelli, hamile… ayrımı yapılmadan insanlar günlerce gözaltında tutuluyor ve ardından birçoğu tutuklanıyor.

Cezaevinde Büyüyen Bebekler
Bu operasyonlarda 30’dan fazla kadın, kapısında polis beklerken doğum yaptı ve çoğu doğum sonrası gözaltına alınıp tutuklandı. Anneleriyle beraber cezaevinde tutulan 1 yaş altı bebeklerin sayısı 150 civarında.

Bu bebeklerin suçu ne?

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra devam eden OHAL sürecinde yapılan operasyonlarda birçok vatandaş dayanaksız suçlamalarla gözaltına alınıyor. Operasyonlarla hasta, yaşlı, engelli ayrımı yapılmadan insanlar günlerce gözaltında tutuluyor ve birçoğu tutuklanıyor. Bu operasyonların vicdanları kanatan en çarpıcı örnekleri ise doğumhane kapılarında bebekleriyle gözlatına alınan hatta tutuklanan anneler.

İkizlerden biri öldü

Yapılan bu  uygulamalar dolayısıyla geçtiğimiz gün bir annenin bebeği vefat etti.  B. A. tüp bebek tedavisi sonucunda ikiz bebeklerine hamile kalmıştı. 17 Eylül’de Özel Gebze Yüzyıl Hastanesi’nde iken polisler baskın yaptı. Hamileliğinin 6. ayındaydı ve erken doğum riski vardı. Polisleri görünce stresten kusmaya başladı. O halde iken polisler ifadesini aldı. Durumu ciddileşince 4 polis eşliğinde Gebze Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Polisler kapısında bekledi. Stres ve korku sonucu kanaması arttı. Anne ve bebeklerin durumu kötüleşince İstanbul Medical Park Hastanesine götürülmek zorunda kalındı. 27 Eylül’de acil olarak ameliyata alınan B. A.’nın bebekleri sezaryenle alındı. İkizlerinden kız olanı vefat etti. Erkek bebek ise yoğun bakıma alındı. Annenin kapısında ise polisler nöbet tutmaya devam etti.

Çocuğunun yanında kelepçeli gezdirdiler
Yaşanan mağduriyetler farklı boyutlarda tezahür ederken 26 Eylül’de gözaltına alınan bir anne çocuğunu bırakamadığı için yanına aldı. Sağlık kontrolü gibi gözaltı işlemlerinde kelepçeli olan annesinin yanında gezdirilen 6 yaşındaki çocuğun görüntüsü tepkilere sebep oldu. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafa “Bu çocuklara hapse girmenin yanlış ve kötü bir şey olduğunu nasıl anlatabileceksiniz? Melek bildiklerine kelepçe takıyorsunuz” şeklinde yorumlar yapıldı.

Kanunlar ve temel haklar ihlal ediliyor
Sayıları 30’u geçen yeni doğum yapan veya yapmış kadınların birçoğu bebekleriyle birlikte bu zorlu ve sağlık açısından riskli günlerini nezarethanelerde veya hapishanelerde geçiriyor. Kanunlara aykırı bir şekilde ve çoğu zaman doktorların izin vermemesine rağmen bu uygulamalara devam eden emniyet ve yargı birimleri insan haklarını da ihlâl ederek vicdanlarda derin yaralar açmaya devam ediyor.

Haberin Tamamını Okuyun

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın