OHAL’in Karnesinde Adalet Can Çekişiyor

yorumsuz
1.893
OHAL’in Karnesinde Adalet Can Çekişiyor

KHKlıların bu haftaki gündeminde yine OHAL hukuksuzlukları vardı. Gündem çalışmasının ilk günü bebekleriyle birlikte cezaevinde tutuklu bulunan anneler için “BebekliAnnelere Özgürlük”, hayatı başarı hikayeleri ile dolu, pamuk tarlasından Cerrahpaşa Tıp’a uzanan bir doktorun cezaevindeki sırlı ölümü üzerine “OHALde İşkenceAraştırılsın”,son olarak da karne gününde öğrencilerinden ve okullarından ayrı geçiren 33.050 öğretmen başta olmak üzere OHAL Komisyonunun icraatlerine yönelik karne nasıl olur dedik ve “Komisyonun UtançKarnesi” başlığı altında seslerimizi duyurduk. Etkinliklerde bizleri yalnız bırakmadığınız için, emeğiniz ve sabrınız için ayrıca teşekkür ederiz.

Adalet Bakanlığı,  Gamze Akkuş İlgezdi’nin, cezaevlerinde bulunan “Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar” ile “Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına” ilişkin sorularını daha önce “bilgim yok” diyerek yanıtlamamıştı. Bunun yanında 2018 yılına ait resmi rakamlar da henüz bilinmiyor. Şu an itibariyle cezaevlerinde 0-6 yaş grubu  705  bebeğin anneleri ile birlikte tutsak olduğu iddia ediliyor. Olağan hallerde ve OHALde ceza infaz kurumlarında anneleriyle birlikte tutulan çocuklara yapılan “mahkûm muamelesi” sonlandırılmalıdır dedik ve “BebekliAnnelere Özgürlük” başlığı altında atılan üç binden fazla tweet ile Twitter Türkiye Gündeminin sekizinci sırasında yerimiz aldık.

“BebekliAnnelere Özgürlük” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

Geçtiğimiz ay tutuklanan ve Silivri Cezaevi’nde intihar ettiği belirtilen Dr. İbrahim Halil Özyavuz, hastanede hayatını kaybetmişti. Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Fakat haberin üzerine ailesi sosyal medyada Özyavuz’un ölümüne ilişkin üç farklı polis ifadesinden bahsetti ve intihar olmadığı iddialarını dile getirdiler. Gözaltında işkenceye dair Gökhan öğretmen ve Halime öğretmenin vefatlarına sessiz kalmadığımız gibi doktor İbrahimin de vefatına da sessiz kalmadık ve işkence iddialarına karşılık “OHALde İşkenceAraştırılsın” dedik. Daha fazla aileye ateş düşmesin OHALde yiten canlar son bulsun istedik. 

“OHALde İşkenceAraştırılsın” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

 

Son alarak karne günü geldi çattı ve bir eğitim-öğretim yılı daha sona erdi. 33.050 öğretmen okullarından ve öğrencilerinden ayrı buruk bir yılı daha geride bıraktılar. 23 Ocak 2017’de 685 sayılı KHK ile kurulup, kurulmasının ardından tam altı ay sonra çalışmaya başlayan ve ilk kararını 18 Ocak 2018’de veren Komisyon son durumda 17.000 başvuruyu karara bağlamış ve yalnızca 660 kabul kararı vermiştir. Karne gününde bizler de “Komisyonun UtançKarnesi” başlığı altında Komisyona seslendik altı binin üzerinde atılan tweetler sayesinde Twitter Türkiye Gündeminin  sekizinci  sırasında yerimizi aldık.

 

“Komisyonun UtançKarnesi” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

 

 

Son KHKlı görevine iade edilinceye kadar haklı mücadelemiz devam edecektir.

KHKLI Platformu 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın