OHAL’in Olağanlaşmasını Kabul Etmiyoruz

yorumsuz
5.506
OHAL’in Olağanlaşmasını Kabul Etmiyoruz

OHAL’in ilan edilmesinin ardından gelen olumsuz sonuçlar her geçen gün birbirini aratmayacak şekilde mağduriyetlere sebep olmaya devam ederken haftanın üç günü Twitter etkinliklerimizde bu mağduriyetleri dile getiriyoruz ve bu uygulamalardan derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz.

 

OHALde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini de geride bıraktık. Seçim sonuçlarıyla ve getirdikleriyle konuşulmaya, tartışılmaya devam ediyor. Seçim öncesinde iki parti hariç tüm partilerin seçim beyannamelerinde “OHALi kaldırma” vaadi yer aldı. Ve bu vaad hemen hemen tüm kesimlerde kabul görerek seçim beyannamesinde OHALi devam ettireceğini söyleyen iktidar partisini dahi seçime az bir zaman kala OHALi kaldırabileceğini duyurmaya mecbur bıraktı, her ne kadar ihtiyaç durumunda geri getirme kapısını açık tutsa da.

 

Seçim ertesinde hemen bu vaadi hatırlatıp “VaadiniYeriniGetir OHALiBitir” başlığıyla iki yıla yakındır talep ettiğimiz normalleşmeyi tekrar talep ettik.. Fakat hemen ardından Anayasa Mahkemesi, CHP’nin olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin kabulüne ilişkin 11 yasanın yok hükmünde sayılması, aksi halde iptali talebiyle yaptığı başvuruları reddetti.

 

Anayasa Mahkemesinin OHAL KHKlarının “yasa” olduğunu kabul eden kararına göre OHAL düzeni kaldırıldıktan sonra yasa çıkarılmasına gerek duyulmadan OHAL düzeninin sürdürülebilmesine olanak tanıyor. 

 

OHALin kalkması ile normalleşme sürecinin başlamasını umarken OHAL düzeninin olağanlaşması, KHKLarın yasa olduğu için OHAL kalkınca kendiliğinden ortadan kalkmaması, OHAL Komisyonunun işlevsizliği ile incelemelerin dahi yıllar süreceği ve hak arayabilecek  hukuk yolunun tıkalı olmasına karşı ise “KHKLI NeYapsın” başlığı ile sorduk. Soruyoruz KHKLI NeYapsın?

 

“VaadiniYeriniGetir OHALiBitir”  tagi ile üç binin üzerinde tweet atıldı ve Twitter Türkiye Gündemine 16.sıradan giriş yaptık.

 

“VaadiniYeriniGetir OHALiBitir”  tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz;

 

 

 

“KHKLI NeYapsın” tagine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz;

 

Daha önce de ifade ettik, seçim sonucunun ne olacağından ise neredeyse kimsenin şüphesi yoktu. Onun için yılmak yok. Sonuç ile yüzleştik, şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hepimiz çok yorulduk, çok yıprandık. Ama biliyoruz ki güzel günler bekleyince gelmeyecek, biz güzel günlere gideceğiz, günlerimizi güzelleştireceğiz.

Ama tweet atarak, ama daha fazla sosyalleşerek, ama kendimizi geliştirerek. Ama “birşey” yaparak. Yorulan, sıkılan bir süre müsaade isteyen arkadaşlarımıza ise gücenmeyiz. Durumlarını anlayışla karşılar, yorgunluklarına omuz oluruz, destek veririz.

 

Son KHKlı görevine iade edilinceye, son masum özgürlüğüne kavuşana dek buradayız.. 

 

Ama düşerek, ama kalkarak.. 

Ve Adnan Yücel’in şiirini hatırlayalım ve bitirelim,

Bugünlerden geriye, 

Bir yarına gidenler kalır 

Bir de yarınlar için direnenler..

Ey herşey bitti diyenler..!

Korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler. 

Ne kırlarda direnen çiçekler

Ne kentlerde devleşen öfkeler 

Henüz elveda demediler. 

Bitmedi daha sürüyor o kavga..

Ve sürecek.. 

 

KHKLI Platformu

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın