Savunma Hakkının Tutuklu Savunucuları

Savunma Hakkının Tutuklu Savunucuları

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılında Ankara Barosu’nu açması ve Adaleti Türk Avukatlarına emanet etmesi nedeniyle, her yıl 5 Nisan Avukatlar Günü olarak kutlanmaktadır. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün avukatların yaşadığı hak ihlalleri raporunu ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ nun Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesi ile ilgili haberleri sizlerle paylaşıyoruz. 

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla avukatların yaşadığı hak ihlallerinin yer aldığı bir rapor hazırladı.

OHAL boyunca 570 avukatın tutukladığı, bin 480 avukat hakkında da soruşturma açıldığını belirten Bingöl, “Avukatlar, her gün yeni bir hak ihlali ve mesleğe dönük saldırıyla yüzleşmektedir. OHAL ile avukatların maruz kaldığı hak ihlalleri her geçen gün artan bir boyut kazanmıştır. Adil yargılanma adaletin ve demokrasinin temel koşullarındandır. 5 Nisan Avukatlar Günü, tüm bu antidemokratik ve hukuka uygun olmayan uygulamalar son bulduğunda adalete yakışır şekilde kutlanacaktır” dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise her geçen gün sayısı artan cezaevlerindeki tutuklu avukatlar meselesini Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, 5 Nisan’da kutlanacak ‘Avukatlar Günü’ öncesinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle cezaevlerindeki tutuklu avukat sayısını sordu.

 • 2018 yılı, 2 Nisan tarihi itibariyle toplam kaç avukat tutuklu bulunmaktadır?
 • 2015, 2016 ve 2017 yıllarında tutuklanan toplam avukat sayısı nedir?

 

 • 2015, 2016 ve 2017 yıllarında tahliye edilen avukatların sayısı nedir?
 • 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle tutuklu avukatların kayıtlı oldukları Barolara göre dağılımı nedir?

 

 • Avukatların tutuklanma gerekçelerine göre dağılımları nasıldır?
 • Kaç avukat “FETÖ/PDY” iddiasıyla, kaç avukat “yasadışı örgüt üyeliği” ve “yasadışı örgüt propagandası” iddiasıyla, kaç avukat “sosyal medya paylaşımları, konuşmaları, açıklamaları” nedeniyle, kaç avukat müvekkillerinin duruşmalarında yaptıkları savunmalar nedeniyle ve kaç avukat diğer adli nedenlerle tutuklanmıştır?

 

 • 2018 yılı 2 Nisan tarihi itibariyle tutuklu avukatların kaçı hakkında açılan davalar sürmektedir, kaçı hakkında iddianame hazırlanmıştır ve kaç avukat hakkında henüz dava açılmamıştır?
 • 2018 yılı 2 Nisan tarihi itibariyle kaç avukat hükümlüdür?
 •  Hükümlü avukatların, hüküm verilmeden önce kayıtlı oldukları Barolara ve ceza verilen yasa maddelerine göre dağılımı nedir?

 

 • 2018 yılı 2 Nisan tarihi itibariyle tutuksuz yargılanan avukat sayısı nedir?
 • Tutuksuz yargılanan avukatların kayıtlı oldukları Barolara göre dağılımı nedir?
 • Tutuksuz yargılanan avukatların, isnad edilen suçlamalara göre dağılımı nedir?

 

KAYNAK: Cumhuriyet  Haberin tamamı için tıklayınız.

Evrensel  Haberin tamamı için tıklayınız.

 

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın