Seni Babasız Büyüttük,Kusurumuza Bakma!

4 yorum
5.470
Seni Babasız Büyüttük,Kusurumuza Bakma!

Bazen kendimi milyonların  başrolünü oynadığı bir filmin içindeki başrol oyuncularından biri olarak hissetmiyorum desem yalan olur. Nereden başlasam diye düşünürken en başından başlamak en doğrusu sanırım.

 

 

Öncelikle 31 Ağustos 2016 tarihinden itibaren tutuklu olan bir akademisyen eşi ve aynı zamanda iki çocuk annesiyim. Hayatımı 31.08.2016  öncesi ve sonrası olarak iki ayırıyorum bende herkes gibi. O tarihten sonra evlatlarıma hem anne hem baba olmaya çalıştım,çalışıyorum.

 

 

31 Ağustos tarihinde öğleden sonra 14.30 gibi kapımız çaldı. 5 polis memuru ve birinin elinde kamera,başladılar çekmeye. Şükür ki çocuklarımız uyuyorlardı da görmediler polisleri. O vakit büyük oğlum 29 aylık küçük oğlum ise 8 aylıktı. Şimdi biri 3.3 diğeri de 1.5 yaşında.Babalarından ayrı geçen 11 ay….

 

Küçük oğlum babasını tanımıyor.Benim babama “baba” diyor,ancak psikolojisi abisine oranla daha iyi gibi. Büyük oğlum ise bambaşka bir psikolojide. İlk aylarda her gece çığlıklarla uyandı. “Anne,babam bizi bulmuş bana el salladı”, “Anne,babamı rüyamda gördüm”,”Anne,babamı çok özledim”… O kadar çok duydum ki bu sözleri kendisi minik ama yaşadıkları büyük evladımdan.

 

 

Velhasıl o tarihten sonra yaşadığımız ilden taşındık,ailemin yanında yaşamaya başladık. Hiçbir maddi gelir yok,malum kredi borçları da var. Ev ve arabada tedbir var ne satabiliyoruz ne ödeyebiliyoruz.

 

 

İlk aylar çok zordu her anlamda.Eşim dört duvar arasında “Geçmişim,geleceğim elimden alındı,ben ne suç işledim.Askere giderken şehit olmak için dua edip gittim.Ben vatanımı sevmekten başka ne yaptım?” diyor.

 

2 duruşma geçirdik,üçüncüsü de bir kaç gün sonra. 11 ay geçmesine rağmen ilk gün dosyada ne varsa 3. duruşmada da aynısı var,anlayacağınız hiçbir şey yok.Bekliyoruz,beklerken de ömrümüzden ömür,nefesimizden nefes gidiyor.Evlatlarım babasız büyüyor… Her şey geri gelir de evlatlarımın babasız, eşimin de evlatlarından ayrı geçirdiği zamanlar nasıl geri gelecek?

 

 

Büyüdüler… Küçük oğlum koşuyor,konuşuyor ama daha babasına bir kez baba diyemedi. 2 ayda bir açık görüşe getirebiliyorum onları.O da ayrı bir hengame,korkuyor çocuklarım. Ayakkabılarını çıkarmamak için çığlık atıyorlar,abartmıyorum. Bir görüşte büyük oğlum babasına “Kalk hadi sende bizimle geliyorsun,burada çalışmanı istemiyorum.” dedi.Eşim bu sözlerin karşısında sadece yutkundu,boğazındaki düğümü çözebilmek için. Nasıl anlatalım,ne diyelim her açık görüşten sonra “Baba,gitme” diye ağlayan o küçük yüreğe.

 

Bir gün hasta olan büyük oğlumla acile gittik,serum taktılar. Yan sedyede onun yaşlarında bir çocuk.. O da hasta,babası da başında sürekli güldürüyor oğlunu.3 yaşındaki oğlum döndü onları izledi ve bana asla unutamayacağım o soruyu sordu. “Anne bende hasta oldum ya,babam şimdi gelecek dimi? ” Ne cevap vereyim,ne diyeyim…

Bu bizim babasız geçirdiğimiz ikinci bayram.Bayram gelmiş neyime diyesim geliyor ama isyan olur diye korkuyorum. 11 aydır ailemle yaşıyorum,eşyalarım depoda. Eşim eşyaları sat diyor ama zoruma gidiyor,satamıyorum. İnanır mısınız,evlatlarımın yanında babama “baba” demekten çekiniyorum.Bunu hisseden bir tek ben değilimdir eminim,yaşayan bilir.

 

Daha bir kaç gün önce,oğlum durduk yere “Anne,benim babam var mı? ” diye sordu.Tutuldum… “Var tabi oğlum,hani gidip görüyoruz ya. ” Durdu,düşündü…”Evet anne doğru ya,unutmuşum” dedi.Babasını tanımayan küçük oğlum ve babasını unutmak üzere olan büyük oğlum…

Eşimin suçsuzluğuna,masumiyetine inancım sonsuz ve biliyorum ki elbet bir gün bu belli olacak.Çünkü eşim güzel vatanına nokta kadar zarar verecek hiç bir ihanet girişiminde bulunmadı ve bulunanlarında her daim karşılarında oldu.

 

İşte o zaman,masumiyeti ortaya çıktığında oğlumun ” Anne,benim babam var mı? ” sorusuna “Biz babanı bir yanlış anlaşılmadan dolayı aylarca (belki de yıllarca) sizden ayrı koyduk. Seni babasız büyüttük,kusurumuza bakma. ” mı diyecekler?

Şimdi soruyorum bende,oğlumun sorduğu gibi…
BİZ MASUMLARIN HAKKINI KORUYUP SAVUNACAK KİMİMİZ VAR?

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Seni Babasız Büyüttük,Kusurumuza Bakma! (4 Yorum)

  1. ” Sabret. Zira Allah sabredenlerin mükafatıni asla zayi etmez.” der Ayette.
    En kisa zamanda eşinize kavuşmanız dileğiyle.

  2. Allah herkesin yardımcısıdır. Özellikle de mazlumların inşallah güzel günler yakındır. Acı doluyken zaman geçmez derler ya ama geçiyor işte kardeşim geçiyor. Aynı şeyi yaklaşık 2 yılda biz yaşadık hala da yaşamaya devam ediyoruz. Elbet bir gün masumiyetimiz ortaya çıkacak ama giden zamanı ne denirse densin ne yapılırsa yapılsın hiçbirşey telafi edemeyecek. Bizlere düşen o masum bedenlere olabildiğince az yansıtmak. Allah tüm mazlumların yardımcısıdır.

  3. Yureklerde aynı acı, aynı sessiz çığlıklar,sığıntı bir yaşamın içinde yavrularımızla mücadele ediyoruz. Rabbim en kisa zamanda aydınlığa çıkarsın bütün masumlari inşallah…