Size Çobanlık Bile Yaptırmazlar!

yorumsuz
3.506
Size Çobanlık Bile Yaptırmazlar!

Cumhuriyet Gazetesi, KHK ile ihraç edilen Maile Ariç ve Mustafa Benli’nin ihraç sonrası yaşadıklarına ve geçim mücadelelerine bir röportaj ile yer vermiş. Haberin çarpıcı bölümlerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Maile Ariç İzmir Bayraklı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 23 yıllık memur, Mustafa Benli ise Mardin Vergi Dairesi’nde 14 yıllık memurken KHK ile ihraç edildiler. Ariç ihraç edildikten sonra semt pazarında gözleme yapıp satmaya başladı. Benli ise zeytinyağı satarak geçimini sağlıyor. Ariç,

İhraç edildiğimde AKP’li biri ‘Oh ne iyi yaptık. Bunlara çobanlıkta yaptırmazlar’ dedi. Sadece sosyal dışlanmışlığın değil bizi açlıkla terbiye etmek istediklerinin kanıtıydı. O insanların ağzından çıkan söz ile ihraç edildik.

Türkiye’yi “kanun hükmünde hukuksuzluk” olarak tanımlayan Benli de, “Bu sürecin de çok yakın bir zamanda sona ereceğini düşünüyorum. Çünkü bu kadar hukuksuz bir durum sürdürülemez” diye konuştu.

  • İhracın nedeni ‘gizli’

15 Temmuz darbe girişiminden sonra binlerce kişi KHK’lerle işinden edildi. İşinden edilenler arasında yer alan Maile Ariç, 679 sayılı KHK ile ihraç edildiğini belirterek hiçbir gerekçe gösterilmeden bir gecede işlerine son verildiğini söyledi. Bilgi edinme haklarının da ellerinden alındığına değinen Ariç,

Dosyanın gizliliği gereği cevap verilmiyor. Orada da bir sebebi bir gerekçesi yok. Politik işsizleriz. Açığa alındığımda İzmir Bayraklı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işveren servisinde şeftim. Büro Emekçileri Sendikası’nda yönetim kurulundaydım.

  • Gözleme ve örgü bebekler

İhraç edildikten sonra pazarda gözleme açan Ariç, “İhraç edildikten sonra insanlar yanımıza geldiğinde gözlerimizin içine, derinlere bakıyorlardı. Ben de derinlerde yıkılmış bir Maile görmelerine fırsat vermeden peynir satmaya başladım. Bir arkadaşımız da, pazarda satmayı dene, dedi. Bir iki pazar denedim tutmadı. Ardından bir arkadaşımızın önerisi ile Özkanlar pazarında gözleme açmaya başladık. İki ay boyunca pazarda gözleme açtık. Şimdi de pazarın mahkeme süreci varmış biz de mecburen gözleme işini bırakıyoruz. İş başvuruları yaptım fakat ihraç edildiğimizi duyanlar vazgeçiyor. Peynir ve tereyağ satıyorum. Tezgâh açacağız. Bebek örüyorum, takı yapıyorum.” dedi.

  • Dayanışma önemli

Geçim sıkıntısı kaygısı yaşadıklarını dile getiren Benli ise, şöyle devam etti:

Hatay’dan getirdiğim zeytin ve zeytinyağını satarak geçimimi sağlamaya çalışıyorum. Yakın bir zamanda da imece usulü bir yer açmayı düşünüyoruz. Bugüne kadar emek, demokrasi, özgürlük, barış talep etmiştim. Bundan sonra da bu ilkeleri savunmaya devam edeceğim ve işsiz kalan kamu emekçileri ile dayanışılması gerektiğine inanmaktayım.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Cumhuriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın