E.Y. Bursa’dan yazıyor. “Bursa da yapılacak her başvuruyu yaptım ne dediler begenirsin siz siginmadiginiz için para veremiyoruz ya ben ülkemde kendimi nasıl sığınmacı olarak gösteririm ya insanın aklıyla oynuyorlar“, T.D. Şanlıurfa’dan “Urfa vermiyor”, S.C. “Samsun vermiyor“, Balıkesir’den F.G. ise “Balikesir de vermedi, yalnız yeşil kart verdi” diyor. F.F. ise “Batman da açık açık vermeyeceğini söyledi” diyor.

A.A. Sakarya’dan “Sakarya vermiyor. Eşim annesine bakıyor. Ağır engelli raporu olmasına rağmen benim ihraç olmamı bahane ederek başvuruyu kabul etmiyorlar. Bir yılı geçti hala işleme almadılar dosyayı.

Z.D. ise “Tekirdağ vermiyor. Evde eşim %78 ben 68 ve down sendromlu kızımın 64 engelli raporları var.” diyor. D.Ç. ise “Burdur vermiyor” diyor.

K.H. “İstanbul Başaksehir’de müracaat ettim. Olumsuz cevap geldi itiraz ettim. Tekrar olumsuz geldi. Allah’a havale ettim. Hiçbir gelir de yok” diyor. M.M. ise “Denizli, yeşil kart alamadım hiçbir gelir olmadığı halde” diyor.

Şikayetlerden kesitler bunlar. Ülkede OHAL keyfiliği olduğu için aynı durumdaki kişi için bir ilin Valiliği gereken yasal hakları teslim ederken, bir başka ilin Valiliği gereken işlemi yapmıyor. Sosyal yardım konusu çok önemli. Zira zaten çok zor durumdaki insanların nefes alabilmesi için bu maddi yardımlar hayati önem arz ediyor.
İçişleri Bakanlığı ve Aile Sosyal politikalar Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum. KHK’lılara yapılan bu haksızlığa ne zaman müdahale edecekler? Keyfilik devam mı edecek? Yetkililerden bu konuda açıklama bekliyoruz. Zaten hayatını zor idame ettiren, sesini duyuramayan kimsesiz bu kişilere sadece ve sadece hukuki olan yapılsın diyoruz. Bu hukuksuz işlemlerin yasal ağırlığı ve vebalinin çok vahim olduğunu tekrar hatırlatıyorum.

Kaynak: artigercek