Tek Tip Kıyafet Hukuku Hatırlattı

yorumsuz
1.143
Tek Tip Kıyafet Hukuku Hatırlattı

Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla kamuoyunda tartışılan ‘Tek Tip Kıyafet’ konusunu değerlendirirken yapılan uygulamaların evrensel hukuk kurallarından olan ve ceza yargılamasının en temel taşı olarak kabul edilen masumiyet karinesi ile bağdaşmayacağını düşündüklerini ifade etti.

“Ülkemizi işgale açık hale getirme projesinin figüranlarına kinimiz ve öfkemiz ne kadar büyük olursa olsun, makul ve mantıklı yaklaşımdan ve hukuk sınırlarından hiçbir zaman vazgeçilmemelidir” diyen Tatlı, “Ceza yargılaması sürmekte olan ve henüz haklarında hüküm verilmemiş sanıkların duruşmalara tek tip kıyafetle çıkarılmasına yönelik çalışmalar olduğu kamuoyunca bilinmektedir. Ancak tek tip kıyafet uygulamasının evrensel hukuk kurallarından olan ve ceza yargılamasının en temel taşı olarak kabul edilen masumiyet karinesi ile bağdaşmayacağını düşünmekteyiz. Nitekim Anayasa’mızın 38/4. maddesi; “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz” hükmüyle masumiyet karinesini din, dil, ırk, millet ayrımı gözetmeden herkes için güvence altına almıştır” açıklamasında bulundu.

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak: Yeni Asya

Açıklamanın tam metni şöyle kamuoyuna sunuldu:

 

İktidara yakınlığı ile bilinen Hukukçular Derneği’nin, adil yargılanma, masumiyet karinesi gibi çekirdek hakları OHAL’in başından beri yeni hatırlıyor ve dile getiriyor olması ülkemiz adına acı vericidir. AİHM’de mahkumiyet tehdidi olmasa, “Hukukçular” Derneği ülkenin menfaatlerini ve hukuku savunmayacak mıdır?  Kendilerini OHAL ve KHK’larla yapılan tüm adaletsizliklerin karşısında olmaya, hukuku temsil ederek ülkelerine hizmet etmeye davet ediyoruz.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın