Türkiye Sondan 15. Sırada

Türkiye Sondan 15. Sırada

The World Justice Project (TWJP) (Dünya Adalet Projesi)’nin dünyanın 113 ülkesiyle, 2016 yılında edindikleri verilere göre yaptıkları Rule of Law Index (Hukukun Üstünlüğü Endeksi) araştırması yayınlandı. Araştırma verilerine göre, Türkiye 113 ülke arasında sondan 15. sırada, Guetemala ve Myanmar’ın ardından 99. sırada yer aldı.

Nasıl Araştırıldı?
Dünyanın dört bir yanından katılımcıları ile hukukun üstünlüğünü savunan ve ülkelerde bunun gelişmesi için faaliyetler gösteren TWJP’nin, Hukukun Üstünlüğü Endeksi çalışması çarpıcı sonuçlar sundu. 2016 yılında toplanan veriler dünya çapında 110 binden fazla hane halkının ifadelerine dayanılarak, tecrübeli araştırmacılar tarafından, hukukun üstünlüğünün günlük hayatta nasıl deneyimlendiği, insanların hayatlarını nasıl etkilediği üzerine ölçümlerden oluşuyor. Ülkelerin hukuk performansları, temel 8 hukukun üstünlüğü faktöründe toplanan 44 göstergeye göre belirlendi. Ortaya çıkan puanlamalarla ülke sıralamaları yapıldı, bölgesel ve ekonomik göstergelere göre karşılaştırmaları, ortalamaları çıkarıldı. Hukukun üstünlüğünü gösteren temel 8 faktör araştırmada şöyle ifade ediliyor: Hükümet Yetkileri Üzerindeki Kısıtlamalar, Yolsuzluğun Yokluğu, Hükümetin Şeffaflığı, Temel Haklar, Asayiş ve Güvenlik, Yasal Düzenlemeler, Sivil Adalet ve Adalette Ceza.

Bu göstergelere göre meydana gelen ülkeler sıralaması, 2015 yılına göre sıra değişimleri ve performans puanları şöyle sıralanmıştır:

Bölgesinde Sonuncu Olan Türkiye
99. sırada yer alan Türkiye; Nijerya, Guetemala ve Myanmar ile Kenya, Nikaragua ve Honduras ülkelerinin ortasında yer aldı. Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında, uluslararası sıralamada 34. sırada yer alan Gürcistan bölgenin lideri konumunda. Onu 50. sıradaki Bosna Hersek ve 54. sıradaki Makedonya izliyor. Türkiye ise bölgede sonuncu sırada yer aldı. Hukukun üstünlüğünde, bölgede en çok gerileme gösteren ülkeler ise, Arnavutluk, Türkiye ve Rusya. 2015 verilerine göre, Arvavutluk 9, Türkiye 8, Rusya da 6 puan geriledi. Türkiye, gelir düzeyine göre orta-iyi düzeyinde yer alan ülkeler arasında hukukun üstünlüğü sıralamasında sondan 2. sırada yer aldı.

Araştırmada skorlar 0 ile 1 arasında puanlandı. Faktörlere göre Türkiye’nin aldığı puanlamalar şöyle:
Hükümet Yetkileri Üzerindeki Kısıtlamalar: 0.32
Yolsuzluğun Yokluğu: 0.48
Hükümetin Şeffaflığı: 0.42
Temel Haklar: 0.34
Asayiş ve Güvenlik: 0.59
Yasal Düzenlemeler: 0.44
Sivil Adalet: 0.46
Adalette Ceza: 0.4

Bu sonuçlar ışığında bakılırsa, hükümet yetkililerimizin her defasında “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.” sözünü söylemelerinin bir sebebi olduğu görülmektedir. Zira devletimiz eylemleriyle bunu gösteremediği için, sık sık bu konuda sorularla muhattap olmak, en sonunda bu sözü inandırıcı olabilmeyi umarak tekrar etmek durumunda kalmaktadır. Bu sonuçlar bir adalet faciasını gözler önüne sermektedir.

Bu araştırma, OHAL ve KHK Mağdurları olarak, en az yaklaşık 2 milyon ülke vatandaşının devletine baktığında uygulanan adaleti nasıl gördüklerinin tezahürüdür. Adaletsizliği iliklerimize kadar yaşadığımız için bizler vaziyeti zaten bir senedir açıkça görüyoruz. Görmezden gelenler, göremeyenler ve üzerine düşünemeyenler için de bu araştırmanın iyi bir vesile olmasını dileriz. Çünkü adaletsizliğin senelerce hüküm sürdüğü bir düzende devletimiz ayakta kalamaz.

KHKlı Platformu

Kaynak için: https://worldjusticeproject.org/our-work/wjp-rule-law-index/wjp-rule-law-index-2016

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın