Vekil Kızı İçin “Hata” Düzeltildi

yorumsuz
1.920
Vekil Kızı İçin “Hata” Düzeltildi

AKP Antalya Milletvekili Hüseyin Samani‘nin, adı geçen ay ihraç listesinde yer alan kızı Betül Samani Gökay, bugün yayınlanan yeni KHK ile görevine iade edildi.

Temmuz ayında yayınlanan 692 sayılı KHK ile kamudan ihraç edilenler arasında AKP’li Hüseyin Samani’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde mimar olarak çalışan kızı Betül Gökay Samani de yer almıştı.

Samani ihraç kararı sonrası kızının adına otomobil almak için Bank Asya’da bir günlük para yattığını, başka da hiçbir şey olmadığını söylemişti. Samani, “Kızım karardan bir gün önce ikinci bebeğini doğuracağı gerekçesiyle belediyeden ayrılmıştı. Görevinden ayrılmış birini ihraç etmiş oldular. Kızım hiçbir zaman bir suça karışmadı ve FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmadı. İlgili makamlara itirazlarımızı yapacağız” demişti.

“Kızım Göreve Başlamayacak”

Haberin devamını okumak için tıklayınız

Kaynak: t24

*** ***

Öncelikle Betül Hanım’a, Sn. Vekil’e ve ailesine geçmiş olsun dilemiyoruz. Her zaman dediğimiz gibi adalet terazisi herkes için vardır. Bir defa bozuldu mu, ucu elbet bir noktada herkese dokunur. OHAL adaletsizliğinden onlar da kurtulamadı. Biliyoruz ki, Sn. Hüseyin Samani bu “hata”yı düzeltmek için başarılı bir kulis faaliyeti yürütmüştür. Çünkü Betül Hanım’ın durumunda olan binlerce mağdur bir senedir, “banka” bahanesiyle ihraç edilip tutuklanıyor, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Onlar bu “hata”nın düzeltilmesi için 50 defa farklı kurumlara dilekçe verdiler, yanıt alamadılar, komisyonlar kuruldu, kapandı, yenisinin kurulması beklendi, mahkemelere gidildi gelindi, o “hata”ların düzeltilmesi için şimdi OHAL Komisyonu’nun en iyi ihtimalle 2018’e kadar faaliyete geçip karar vermesi gerekiyor ya da iddianameler, duruşmalar bekleniyor. Bu kadar açık bir adaletsizlik hüküm sürerken tek kelime etmeyip, milletvekili kontenjanı ile jet hızıyla iade edilmeyi, adalete ve hukuk düzenine inanan, vicdan sahibi olan hiçbir “insan” kabul edemez. Elbette varsa hakkıyla inceleme yapılıp soruşturulup dönen, onlar müstesnadır.

Bir senedir bas bas bağırdığımız bir konu var. Biz Betül Hanım’ın suç işleyip işlemediğini bilemeyiz, Sn. Vekil Hüseyin Samani’nin de bunu örtpas etmek için uğraşıp uğraşmadığını da bilemeyiz. Bu yayınlanan tüm KHK listelerindeki insanlar için geçerlidir. Bir suç varsa idari ya da adli soruşturma açılır, işlem mahkemelerce “adil yargılama” ve “temel hukuk ilkeleri”ne göre götürülür. KHK ile ihraç, hükümetin bir kurban seçip delil ortaya koymadan, soruşturmadan “Sen suçlusun” diyip bununla yaşamaya mahkum etmesidir. Bu adaletsizliğin hukuksuzluğun kendisi, daniskasıdır. Bu düzeni kabul edip jet hızıyla referansla, vekille, parayla, dayıyla iade edilmek adaletsizlik ortamını devam ettirmektir.

Sn. Vekil’in açığa alınanlardan iade verilerini hangi kurumdan edindiği bilemiyoruz ancak KHK ile ihraç ve iade sayıları nettir ve bellidir. Açığa alınmak ile doğrudan ihraç edilmek farkını kendisine de uzun uzun anlatmak gerekebilir. KHK ile iade edilmek pek az insana nasip olmuştur… Adaletsizlik aynı olsa da, kızının konu olduğu durum açıktan iade edilmekten farklı bir işlemle ilgilidir. Burada tabi siyasetçi üslubu devreye girmiş.

Bu hadiseleri OHAL ve KHK zulmü devam ettikçe daha çok göreceğiz. Gördükçe, üzerine düşünmek, anlatmak, farkında olup eyleme geçebilmek dileğiyle,

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın