Yargıtay’dan Son Bylock İçtihadı

yorumsuz
5.050
Yargıtay’dan Son Bylock İçtihadı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin onadığı meslekten ihraç edilen eski hâkimler Metin Özçelik ve Mustafa Başer’in ‘ByLock’u 864 kez kullandıkları ana gerekçesiyle terör örgütü üyeliğinden 10’ar yıl hapis cezası aldıkları kararın gerekçesi  Yargıtay Ceza Genel Kurulu (YCGK) tarafından tamamlandı.

76 sayfalık kararı yerel mahkemeler için, Bylock’un ‘delil’ niteliği ve ‘FETÖ/PDY terör örgütü üyeliğinden sanıklara hangi kriterlere göre ceza verileceğini gösteren ilk içtihat ve yol haritası niteliği taşıdığı belirtiliyor.

Kararda, Bylock’la ilgili şu tespite yer veriliyor:

Örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti, kişinin örgütle bağlantısını gösteren bir delil olacaktır.

ByLock’un “kullanılması ve/veya kullanılmak üzere elektronik/mobil cihazlara yüklenmesi” ise “suçun işlenmesine somut olayın koşullarına göre kuvvetli belirti” sayılması istendi.

Bylock veri tabanında geçmişe dönük arama yapılmasının AİHM kararları ışığında, ‘demokratik bir ülkede gereklilik ve orantılılık ilkelerine uygun olduğu’ da ifade edildi. Kararda eski hakimler Başer’in 459, Özçelik’in ise 405 kez bilerek ve şifrelerini girerek kullandıkları vurgulandı.

Haberin tamamı için tıklayınız.

Kaynak: Hürriyet

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın