Yargıtay’ın Bylock Gerekçelerinin Geçersizliği

yorumsuz
7.336
Yargıtay’ın Bylock Gerekçelerinin Geçersizliği

YARGITAY’IN BYLOCK GEREKÇELERİNİN GEÇERSİZLİĞİ

Yargıtay’ın olduğu iddia edilen ve 11 gerekçe içerisinden 5 i sayılan gerekçelerde;
“Bylock’un telefona yüklenmesinin bile örgüt üyeliği için yeterli olduğu, yazışmalarda geçen ifadelerin bir hükmünün bulunmadığı, MİT’in yaptığı Bylock tespitlerinin teşkilat kanununa uygun olduğu, ilgililerin alelade bir şekilde bylocku telefonlarına yükleyemeyecekleri, bu yüzden de 2014 yılında kullanıldığı iddia edilen bir program yüzünden 2016 yılında yapılan DARBE’nin faili oldukları ifade edilmiştir.
Öncelikle, bir yüksek mahkeme tarafından böylesi iddiaların gerekçe olarak sunulması nasıl açıklanabilir bilemiyorum. Yani bu gerekçelerin ne anlama geldiğini soracak olan insanlara hukuki anlamda yapabilecek doğru ve etkili bir açıklama yok. Yargıtay tarafından belirtilen gerekçelere madde madde değinmenin daha açık ve etkili olduğunu düşünüyorum.

GEREKÇE 1-) ‘ByLock iletişim sisteminde iki kullanıcı arasında iletilen veriler kripto grafik algoritması kullanılarak şifrelenmiştir. Böylelikle üçüncü kişilerin bu bilgiye ulaşması hatta ‘hack”lemesi engellenmiştir.’

GEREKÇENİN DEĞERLENDİRMESİ:
ABD’li bilişim uzmanı Walter McDaniel’ın hazırlamış olduğu teknik raporda; bylockun piyasadaki benzerlerinden çok daha üst düzey güvenlik sağlamadığı, hatta güvenlik seviyesinin piyasadaki birçok programdan daha düşük olduğu, bylock programında (WhatsApp, facetime, iMessage vs programlarda olduğu gibi) E2EE olarak adlandırılan ‘asimetrik şifrelemenin kullanıldığı ve bu şifrelemenin 1970li yıllardan bugüne kullanılageldiği belirtilmektedir.
Şimdi yargıtay bu gerekçeyi oluştururken hangi uluslararası teknik inceleme kurumuna bu hususu inceletip bilirkişi raporu tanzim ettirmiştir? Malum, ülkemizin yerli olarak yazılımını başardığı herhangi bir kriptolu yazışma programı yok bildiğim kadarıyla.. O yüzden ülke içerisindeki bir teknik bilirkişinin düzenlemiş olabileceği rapor ne kadar sağlıklı olabilir?!

GEREKÇE 2-) “Programı indirmek mesajlaşma için yeterli değildir. Bunun için özel kurulum gerekir bu da taşınabilir bellek, hafıza kartı ve bluetooth gibi sistemlerle özel olarak sağlanabilir.”

GEREKÇENİN DEĞERLENDİRMESİ:
Öncekile programı Google play ve AppStore a yükleyen hiçbir program mucidi böylesi bir yöntemle programı çalıştırmaz. Çünkü çok fazla kişiye ulaşamayacağı için para kazanamaz. Progamın dünyada 600 bin kişiden fazla kullanıcısı var, bu kadar insan bu programı çalıştırmak için ekstra bir dosyayı nasıl elde eder? Nasıl birbirine hafıza kartı vs yoluyla ulaştırırlar? Nasıl kurulum sağlarlar? Düşününce bile çok zor. Ayrıca flash bellek veya hafıza kartı yoluyla kurulum yapan dosyanın niteliği nedir? Alelade bir ‘.apk’ dosyası mı? Tüm bunlar bir yargılamada aydınlatılması gereken hususlardır. Yoksa Yargıtay bunları bile araştırmadan mı böyle bir gerekçe oluşturup karara vermiştir?!

GEREKÇE 3-) “Arkadaş ekleme işlemi ancak, eklenecek kişinin şifresinin ekleyen kişi tarafından bilinmesiyle mümkün olabilmektedir.”

GEREKÇENİN DEĞERLENDİRMESİ: Karşı tarafın şifresi ekleyen tarafından bilinmez. Böyle teknik anlamda absürt bir ifadeyi daha önce duymadım. Ancak birbirleriyle iletişim kuracak kişilerin arasında bir parola belirlenebileceği söyleniyor bu tür programlar için. Ancak aynı şey WhatsApp’taki QR kodunda da mevcut. Yani bu kod veya parola bir doğrulama kodu oluyor. Hatta gerekçede tarif edilen yöntem şu anki WhatsApp güvenlik sisteminden kat kat aşağıda. Dolayısıyla bu gerekçeyle buradan terör örgütü irtibatı çıkmayacağı gibi örgüt hiyerarşisi de çözülmez!

GEREKÇE 4-) ” Sistem kişinin kendi ismini kullanıcı olarak kaydetmesine imkan vermez mutlaka kod adı ister.”

GEREKÇENİN DEĞERLENDİRMESİ: YANLIŞ! Sistem, kişi programı kullanmaya başladığında ona bir ID numarası verir. Bu numara bir kombinasyondan oluşur. Bu ID numarasını isim olarak kullanabileceğiniz gibi diğer kişilerce görülecek olan isminize dilediğiniz ifadeyi yazabilirsiniz. Bu tarif ettiğim mantığı Facebook messengerda bile görebilirsiniz. Profilinize baktığınızda Facebook’un size vermiş olduğu harf, rakam ve noktalama işaretinden oluşan bir kullanıcı adı vardır. Ancak siz insanlara ‘Fatih Alkan’ olarak görünebilirsiniz. Ayrıca sistem kişinin kendi adını yazmasına nasıl izin vermeyecek onu anlamadım?! Mesela; Ahmet isimli birisi kullanıcı adı olarak kendi ismini yazacağı vakit sistem ona nasıl engeller koyuyor? O kişinin isminin Ahmet olduğunu bilip engelliyor mu yazmasını?!? Ya da tuşlar mı basmıyor?! SAÇMA!!

GEREKÇE 5-) “Sistem, belirli sürece manuel işleme gerek olmaksızın karşılıklı yazışmaları otomatik olarak siler.”

GEREKÇENİN DEĞERLENDİRMESİ: Kriptolu yazışma programlarının amacı ve ortak özelliği yazışmaların saklanmaması ve belirli aralıklarla yok edilmesidir. Bu yok edilme hem kullanılan telefon hafızasının arttırılması için avantajdır hem de programın kurucusu yazışmaların saklanması için ekstra olarak bir server daha temin etmek zorunda kalmaz. Bu gerekçeden de içeriklerin olmadığını anlayalım artık!

Açıklanan bu 5 gerekçeden de Yargıtay’ın nasıl terör örgütü irtibatı çıkardığını anlamak çok güç. Bu kadar eksiklik varken, Yargıtay sadece benim kafamdaki bu kadar soru işaretini bile gerekçesinde açıklayamamışken ‘bylok sadece yüklendiği halle bile terör örgütü üyeliğine kesin delil olur ifadesini kullanmamalıdır. Üstelik MİT’in, kendi personeli için bylok kullanmak terör örgütü üyeliği ifade etmez diyen bilgi notu varken.. Aksi halde uluslararası alanda yer alan diğer Yüksek Mahkemelere bu gerekçe ve çıkarımları anlatamaz.. Dinlemezler… Son olarak Bylok örgütün yazışma programı ise yurtdışındaki örgüt yöneticilerinin bu programı kullanmış olmaları gerekir değil mi? Madem bylok örgüt üyeliği ve yöneticiliği için kesin delil niteliği taşıyor, üstelik yazışma içeriği bile olmadan.. O zaman bu yöneticileri bulundukları ülkelerden isteyemiyor mu Devletimiz? Yoksa istiyor da sadece bayloktan örgüt çıkmaz diye cevap mı alıyor?!

Bukonu da başka bi yazının konusu olsun… Sağlıcakla kalın…

Fatih Alkan’a teşekkür ederiz

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın