Yeni Dönemde Parlementoda KHKlı Temsili

yorumsuz
8.702
Yeni Dönemde Parlementoda KHKlı Temsili

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde aday adaylarının başvuruları 21 Mayıs tarihinde sona eriyor. Seçimde KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen aday adayları da farklı partilerden milletvekili adayı olabilmek için başvuru yaptılar. Parlementoda bulunmaları halinde KHKlı kimlikleri ile OHAL döneminin en büyük adaletsizliğini oluşturan konularda tüm KHKlıları temsil edebileceklerini umduğumuz, çözüm üretme konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde inisiyatif alabilecek aday adaylarını şöyle bir gözden geçirip sizlerle paylaşmak istedik.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

679 sayılı KHK ile İzmit Seka Devlet Hastanesi’ndeki görevinden ihraç edilen Ömer Faruk Gergerlioğlu; Eski Mazlumder Genel Başkanı, Hak ve Adalet Platformu Eski Sözcüsü, göğüs hastalıkları uzmanı doktor, insan hakları aktivisti, köşe yazarı.

Gergerlioğlu 24 Haziran seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden Kocaeli milletvekili adayı olmak için başvurdu. Adaylığını kişisel blogundan şu ifadelerle duyurdu:

… Yıllardır insan hakları alanında sivil toplumda çalışan bir kişi olarak gayretimi, çabamı TBMM çatısı altında sürdürmek için bu müracaatı yaptım.

Siyaset alanında insan hakları mücadelesinin daha etkili yapılabileceğine inandığım için müracaat ediyorum. Bu ülkenin azınlıklarının, dindarlarının, ötekileştirilenlerinin sorunlarının görmezden gelme veya istismar ile değil, eşit vatandaşlık vurgusuyla çözülebileceğine inanıyorum.

Her geçen gün siyaset alanını daraltan OHAL felaketine karşı siyasetin aranan bir çözüm olması çok önemlidir. Umutsuzlaşan, öfkelenen, bezginleşen, tükenen kalabalıklara hak, adalet ve demokrasi sınırları içinde çözümlerin hala mümkün olduğunu hatırlatmak istiyorum.

OHAL, KHK keyfiliğine ve zalimliğine karşı toplumun ezilen tüm mazlumlarının hep yanında oldum, olacağım. Zalimin ve mazlumun kimliğine bakmadım, bakmam da. Yaşanan büyük acıları, hukuksuzlukları hep dile getirmeye çalıştım, çalışacağım. Zulme uğrayan tüm kesimlerin başkasının sorununa duyarsız kalmasının pişmanlığını yaşamasının yetersiz olduğunu, bu topraklarda herkes için adil, eşit ve hakkaniyetli bir yaşamı açık yüreklilikle istemelerini umuyorum.

**

İbrahim Kaboğlu

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu bir anayasa hukukçusu ve akademisyen. Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanı iken 686 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. KHKlı olduğu için pasaportu iptal edildi; dolayısıyla o tarihten bu yana davet edildiği uluslararası panellere ve programlara katılamadı. Birgün Gazetesi’nde halen köşe yazıları yayınlanmaktadır.

Kaboğlu, 24 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekilliği için aday adaylık başvurusu yaptı.

**

Veli Saçılık

Aralık 2000 yılındaki “Hayata Dönüş Operasyonu” öncesi Burdur Cezaevi’ne yapılan operasyonda bulunduğu koğuşa dozerle girilmesi sonucu kolunu kaybeden, sonrasında yeniden yargılamada beraat eden Veli Saçılık, 677 sayılı KHK ile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü’ndeki sosyologluk görevinden ihraç edildi. 30 Kasım 2016 tarihinden beri, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi’nde “İşimi İstiyorum” eylemine destek vermeye başladı. Defalarca gözaltı, işkence ve kötü muamele, para cezası almasına rağmen Yüksel Direnişi’ni sürdürdü.

“Direniş daima” mottosu ile aktivist eylemlerine devam eden Saçılık, gözaltında ilen ölen Gökhan Açıkkolu’nun mezarını ziyaret etmiş, Hak ve Adalet Platformu’nun OHAL Araştırması basın toplantısına katılarak ezilenlerin kimliğine bakmaksızın desteklenmesi gerektiğini savunmuştu.

24 Haziran Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Veli Saçılık, başvurusuna dair şunları söyledi:

Seçildiğim taktirde geleneksel olarak deri koltuklarda oturup kürsülerden konuşan değil, grevden greve direnişten direnişe koşan halkın sorunlarıyla iç içe olan bir pratiğin içinde olacağım. Parlemento mücadelesi her şey değil, bir şeydir. Esas kazanımlarımızı sokakta elde ederiz. Ben sokağı önemseyen bir vekil olmayı tercih ederim.

HDP’li arkadaşlar teklifte bulundular. Ben de halkların kardeşliği için, OHAL’i kullanarak emekçilerin grevlerine müdahale edenlere, toplumun soluğunu kesmek isteyenlere ‘sol’ bir tavırla açıktan taraf olmak gerektiğini düşündüm. Aday adaylığımın gerekçesi bundandır.

**

Mehmet Alkan

Eski Yarbay Mehmet Alkan, ilk olarak Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde şehit olan kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesinde hükümete dönük eleştirileri ile kamuoyunda tanınmıştı. Sonrasında 672 sayılı KHK ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki görevine son verildi. Hemen her KHKlı gibi Alkan da birçok vatandaşlık hakkından yararlanamadı. Emekli ikramiyesini alamadı, OYAK’taki birikimine el konuldu, kendisine kredi kartı verilmedi, avukatlık ruhsatı yok sayıldı. Alkan bu süreçte adalet yürüyüşüne katılmış ve Cumhuriyet Halk Partisi üyesi olmuştu.

Mehmet Alkan, 24 Haziran seçimlerinde CHP’den Osmaniye milletvekili olmak için aday adaylığı başvurusunda bulundu. Başvurusuna ilişkin açıklamalarını şu görseli yayınladı:

**

Candan Badem

Doç. Dr. Candan Badem, marksist ve ateist kimliği ile tanınan bir tarihçi, akademisyen, Barış İçin Akademisyenler imzacısı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Tunceli Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü’ndeki görevinden önce açığa alındı, 3 Ağustos tarihinde de gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ardından 1 Eylül 2016’da yayınlanan 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edildi.

Badem, 24 Haziran seçimleri için Halkların Demokratik Partisi’nden Ardahan milletvekilliği için aday adaylık başvurusu yaptığını açıkladı. Adaylık açıklamasını şöyle ifade etti:

**

KHKlı olmasalar da onların gündemi ile ilgili olan, kamuoyuna mağdurların problemlerini uzun süredir duyurmaya çalışan, aday adaylıklarını kamuoyuna açıklayan şahısları da bu vesileyle anmak istiyoruz.

İsmail Koncuk

Kamudan ihraçların uzun süre ülke gündemini etkilediği dönemlerde, işlemlerdeki adaletsizliklere, haksız uygulamalara dikkati çekenlerden biriydi İsmail Koncuk. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı görevindeyken  istifa edip İYİ Parti bünyesine katılan Koncuk, partinin genel başkan yardımcısı oldu.

24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti Adana’dan milletvekili olmak için aday adaylık başvurusu yaptı.

**

Yıldırım Kaya

CHP Parti Meclisi Üyesi olan Yıldırım Kaya, CHP’nin parti içindeki OHAL Komisyonu üyesi olarak, mağdurların gündemiyle ilgilenen sorumlusu olarak biliniyor. OHAL süresince yapılan adaletsizlikleri yazılarıyla, konuşmalarıyla, eylemleriyle kamuoyuna anlatan siyasi figürlerden biri oldu.

Kaya, aday adaylık başvurusunu Ankara milletvekili için CHP’den yaptı.

**

Özlem Ağırman

Bir Türk Sanat Müziği yorumcusu olan Ağırman, 2015 yılından beri CHP bünyesinde siyaset yaptı. OHAL’den sonra yaşanan mağduriyetlerle özellikle Twitter üzerinden ilgilenen ve o mecrada mağdurlara destek için çaba sarfeden bir isim oldu. Özellikle anayasa referandumu öncesi KHKlı Platformu Twitter etkinliklerine hemen her akşam destek verdi.

24 Haziran seçimleri için İstanbul’dan milletvekili olmak için aday adaylık başvurusunu CHP’ye yapan Ağırman, başvuru duyurusunda mağdurlara da atıf yaparak şu açıklamaları yayınladı:

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın