Yeni Sistemde Mücadele Nasıl Olacak?

yorumsuz
3.104
Yeni Sistemde Mücadele Nasıl Olacak?

“Bir toplumda şikayet edenin ve feryat edenin sayısı duyarsız topluluğa rağmen yine de artıyorsa çok umutsuz olmayın.” diye yazısına başlayan KHK ile ihraç edilmiş, şimdi ise mecliste milletvekilliği yapacak olan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, köşe yazısında OHAL uygulamalarından KHKlılarının durumuna, cezaevlerinde yaşanan mağduriyetlere rağmen karamsar olunmaması gerektiğini dile getirmiş.. Yazısının önemli gördüğümüz bölümünü sizlerle paylaşıyoruz.

Cezaevleri, KHKlılar ve diğer dışlanmış tüm kesimler endişeli. Cezaevi koşulları inanılmaz kötü ve hem içeridekiler hem dışarıdakiler takatlarının son noktasında. Uzun yılları bulan cezalar, insan haklarına aykırı cezaevi şartları çok yoğun bir şekilde mağduriyet oluşturuyor.  “Savaşa hayır, barış” dediği için cezalandırılan yüz binler üzgün. Barış için ufukta bir umut görünmüyor..

Sorunların çözümünü bekleyen tüm kesimlere bu halin gerçekçi bir hal olmadığını hatırlatayım. Ülke yönetimi sürdürülebilir bir durum arz etmiyor, ümitsiz olmaya gerek yok. Ülke bu halde gitmez. Çözümsüz kalan bir sürü mesele karşısında dayatmacılık çok uzun süre dayanamaz.

“Bu mecliste nasıl mücadele edilir?” diye soruluyor. Evet, yetkileri sınırlanmış, hareket alanı daraltılmış bir meclis var ancak bireysel ve partisel aktivite bu dezavantajı en az indirebilir. Güçlü olan bu sistemi dayatan değil her şeye rağmen sorunlara çözüm olmaya çalışanlar olacaktır.

OHAL uzun süre devam ettirilemeyecek, bitişiyle beraber diğer haksızlıkların bitişine dair sürecek çorap söküğü gibi gelecektir. Türkiye bu OHAL uygulamalarını çok yaşadı, çok  canlar yandı ama sonunda aşıldı. Asıl göz korkutma, sindirme politikalarına boyun eğdiğiniz anda kaybedeceğinizi unutmayın.

Bir toplumda şikayet edenin ve feryat edenin sayısı duyarsız topluluğa rağmen yine de artıyorsa çok umutsuz olmayın. Ölü toprağı serpilmiş insanlar da bir gün uyanacaktır. Bu fanatizmin mutlak surete bitişi olacaktır. Belki çok kısa sürede olmayacak ama bu toplum yaşadığı acı tecrübelerle başkasının hakkını hatırlayacak, normalleşme başlayacaktır. Yeter ki karamsar olmayın, aslında iyimser olmak için neden çok.

Haberin devamı için tıklayınız

Kaynak: Artı Gerçek

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın