Yine ve Yeniden Adalet Çağrısı

yorumsuz
1.143
Yine ve Yeniden Adalet Çağrısı

Mayıs ayı ile birlikte OHAL’le yaşamın yirmi iki ayını da geride bıraktığımız bu haftaki gündem çalışmamızda  TekSeçimimiz Özgürlük”, “AYM KHKLarıİPtalEt” ve “Türkiyeİçin AdaletVakti” başlıklarıyla sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu hafta da iki başlık ile Türkiye TT Gündeminde yerimizi aldık. Etkinliklerde bizleri yalnız bırakmadığınız için sabrınız ve desteğiniz için teşekkürlerimizi belirterek etkinlik ayrıntılarına geçiyoruz.

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin cezaevleri ile ilgili Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya verilen yanıt üzerine hazırlanan raporda 15 Mayıs 2018 tarihi itibariyle Ceza İnfaz Kurumları’nda toplam 246 bin 416 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bunun 66 bin 902’si tutuklu, 28 bin 488’i hüküm özlü ve 151 bin 26’sı hükümlü olduğu bildirildi.

Rapora göre; 7 Şubat 2018 tarihinde 235 bin 888 olan tutuklu ve hükümlü sayısı, 15 Mayıs 2018 tarihine gelindiğinde 246 bin 416’ya ulaştı. Sadece son 3 ayda 10 bin 528 kişi tutuklandı. Böylece günde ortalama yaklaşık 115 kişi tutuklanmış oldu.

Bu bilgiler doğrultusunda 28.05.2015 Pazartesi günü “TekSeçimimiz Özgürlük” başlığı ile uzun tutukluluk süreleri ve cezaevi hak ihlalleri dile getirildi.

Atılan tweetlerde bebeklere, kadınlara, yaşlılara, hasta tutukluklara ve tüm masumlara “özgürlük” talebi dile getirildi. “TekSeçimimiz  Özgürlük” başlığıyla beş binin üzerinde tweet atılarak Türkiye TT Gündeminde 12. sıradan sesimizi duyurduk.

“TekSeçimimiz Özgürlük” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

 

CHP, Anayasa’ya aykırılıkları iddiasıyla 08 Mart 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ve kanunlaşan tüm KHK’ların iptal başvurusu yapmıştı. AYM’nin başvuruyu 31 Mayıs 2018 tarihinde görüşüleceğini açıklaması üzerine 30.05.2018 Çarşamba günü “AYM KHKlarıİPtalEt” başlığıyla AYM’ye çağrıda bulunduk. 

“AYM KHKlarıİptalEt” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

Son olarak bu hafta güncellediğimiz  “KHKLI Platformu Manifestosu”nda dedik ki; 

KHKLI Platformu, OHAL ve KHK’lardan dolayı mağduriyet yaşayan, her bir ferdin, hak ve adalet arayışını temsil etmektedir. Suç tanımının pozitif hukuk normları çerçevesinde oluşturulması, suçun failinin hakkaniyet ve eşitlik ilkelerine göre tespit edilmesi, güce meyyal olmayan bir hukuk sisteminin inşası için mücadele vermektedir. Bu hukuk sistemi kapsamında bağımsız ve tarafsız olan Türk Yargı Merciilerince nihai adaletin tecelli etmesi için hakkını müdafaa eden her insanın yanındadır.”

Ve “Türkiyeİçin AdaletVakti” başlığı ile “Adalet” talebimizi yeniledik. Atılan tweetlerle Türkiye TT Gündeminde 11. Sırada yerimizi aldık. 

“Türkiyeİçin AdaletVakti” tag’ine destek veren katılımcıların tweetlerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

 

 

OHAL’in neden olduğu tüm adaletsizlik ve haksızlıkların karşısında durmayı, mağdurlarının yanında olmayı hedef edinerek “Adalet” çağrılarımızı yenilemeye ve yinelemeye devam edeceğiz.

KHKlı Platformu

Sosyal Medyada PaylaşFacebookTwitterGoogle+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın